Vlhkosť pôdy

Rovnako ako ľudia, aj rastliny potrebujú vodu. Dostatočne preto zalievajte. Najčastejšou príčinou vädnutia rastlín je suchá pôda. Avšak pozor, málokto vie, že tiež príliš mokrá pôda je príčinou vädnutia rastlín. Dôležité je preto, aby vlhkosť bola tak akurát. To zaistíte tak, že vyskúšate vlhkosť pôdy v hĺbke asi 10 cm pod povrchom. Ak je pôda suchá, pridajte vodu, ak je mokrá, zalievajte menej často.

Príliš vysoké teploty

Práve vysoké teploty sú dôvodom, prečo väčšina rastlín vädne. V letných mesiacoch je toho bohužiaľ pomerne málo, čo môžete pre rastliny urobiť – počasie proste neovplyvníte. Riešením je dostatočná zálievka – a to nielen u koreňov, ale rozprašovačom môžete navlhčiť tiež listy rastlín. Len si dajte pozor, nech toto vlhčenie nerobíte za priameho slnečného svetla – tým by ste svoje rastliny dorazili.

Plodnosť pôdy

Plodnosť pôdy sa u izbových rastlín zaisťuje hnojením. Príliš málo aj príliš veľa hnojiva je vždy na škodu a spôsobuje vädnutie a umieranie kvetín. Dodržujte teda pokyny na obale hnojiva. Ak sa vám stane, že rastliny začnú vädnúť do jedného dňa po tom, čo ste aplikovali hnojivo, potom je to zrejme spôsobené prehnojením. Prelejte pôdu dostatočným množstvom vody, aby ste hnojivo vyplavili von.

Skúste zázračnú zmes

Keď vám tieto základné podmienky nepomáhajú, skúste si pripraviť zázračný elixír, ktorý vráti vaším rastlinám mladosti. Jediné, čo na jeho prípravu budete potrebovať, sú tieto dve ingrediencie:

  • 6 vaječných bielkov,
  • 1 liter teplej vody

Celý postup spočíva v tom, že vaječné bielky zmiešate s teplou vodou. Pozor! Voda nesmie byť príliš horúca, aby sa bielky nezrazili. Túto zmes nechajte 1 týždeň lúhovať. Potom už bude stačiť túto zmes zmiešať s 10 litrami vody. Touto zmesou môžete zalievať uhynuté alebo vädnúce kvety. Onedlho sa dostavia vytúžené výsledky! Budete sa diviť, čo všetko táto jednoduchá zmes dokáže!

Pokiaľ sa Vám tento článok páči, môžete ho komentovať, diskutovať a budeme radi, ak ho budete zdieľať pre svojich známych. Robíme to s ochotou hlavne pre vás, našich fanúšikov. Nezabudnite nás podporiť kliknutím na LIKE 🙂