“Každý, kto má okolo 50, by si to mal prečítať. Mladá generácia tiež. “Týmto sa začína status na Facebooku, ktorý zdieľal Švéd Anders Sahlin z roku 2013. Jeho obsah je ale aj naďalej aktuálny (možno každý rok o trochu viac). Preto sme chceli, aby ste si ho prečítali tiež…

 

Minule som nakupoval v obchode a mladá pokladnička mi navrhla, že by som mal mať so sebou vlastnú nákupnú tašku, pretože tie igelitové jednorázovky nie sú dobré pre životné prostredie. Ospravedlnil som sa a vysvetlil jej, že za mojich starých čias sme takto o životnom prostredí nikdy neuvažovali. Pokladnička mi na to povedala, že problém spočíva práve v tom, že “naša generácia nedostatočne dbala o životné prostredie pre budúce generácie”.

Samozrejme, musel som uznať, že v jednej veci mala pravdu. Za našich čias neexistovalo povedomie o ochrane životného prostredia.

Ale čo sme mali za našich čias? Po dlhom premýšľaní sme si spomenul na to, že …

Sme mali fľaše na mlieko, ktoré sa vracali späť do obchodu. Ten je potom posielal späť do mliekárne, kde ich vydezinfikovali a použili znova. Tie fľaše tak boli použité niekoľkokrát. Neexistovalo ale povedomie o životnom prostredí.

Liezli sme sa hore po schodoch, pretože neexistovali výťahy v školách, nákupných centrách alebo ďalších vysokých budovách. Keď sa išlo do obchodu, išli sme pešo. Nejazdili sme tých pár metrov autom. Neexistovalo ale povedomie o životnom prostredí.

Plienky sme museli vždy prať, pretože neexistovali tie na jedno použitie. Bielizeň sme sušili vonku, nie v sušičke. Solárna a veterná energia k vysušeniu bielizne nám v našich časoch bohato stačila.

V dome bola 1 televízia a 1 rádio. Nemali sme televíziu v každej izbe. Obrazovka mala veľkosť vreckovky, nie ako polovica Gotlandu (najväčší ostrov vo Švédsku ).

V kuchyni sme všetko miešali ručne. Nemali sme prístroje, ktoré by to urobili za nás. Keď sme sa balili, nepoužívali sme bublinovú fóliu, ale staré noviny.

Za našich čias sme nepotrebovali benzín, aby sme naštartovali kosačku – mali sme ručnú kosačku. Cvičili sme pri ťažkej práci a nemuseli chodiť do posilňovne a používať všetky tie prístroje, ktoré plytvajú energiu. Ale pokladnička mala pravdu, neexistovalo povedomie o životnom prostredí.

Pokračovanie článku na ďalšej strane…