O tom či sú tampóny pre nás ženy v priebehu menštruácie škodlivé alebo nie, sa vedú už dlhšiu dobu naozaj vášnivé debaty. Jedna polovica žien by si svoje dni bez nich nedokázala predstaviť a tá druhá je bez rozmýšľania zamietne…

 

Lenže ako sa hovorí – “na každom klamstve je pravdy trochu”.

Predovšetkým u dievčat, ktoré ešte len s tampónmi začínajú a presne nevedia, ako ich používať, je riziko predsa len väčšie. Svoje o tom vie aj Molly Pawlett z Anglicka, ktorá má ešte len 14 rokov. Pred mesiacom sa jedného dňa prebudila a necítila sa vôbec dobre, jej stav pripomínal začínajúcu chrípku. Keď sa jej však po celom tele objavili pľuzgiere, vzala ju jej matka k lekárovi.

Po sérii vyšetrení sa však nedozvedeli príliš dobré správy. Podľa výsledkov sa nejednalo o banálne ochorenie ale o infekciu, ktorá spôsobila, že Mollyne vnútorné orgány prestávali pracovať. A čo túto infekciu spôsobilo? Tampón, ktorý si počas menštruácie Molly zabudla vymeniť. Tým pádom jej telo dostalo toxický šok, ktorý postúpil až do vážnej infekcie.

Našťastie včasnú návštevou lekára jej jej matka zachránila život a aj napriek tomu, že musela byť prevezená na jednotku intenzívnej starostlivosti, sa Molly uzdravila. Podľa slov lekárov však v tomto prípade išlo o minúty a smrti unikla len o vlások.

“Hovorila som jej, aby si tampón na noc nedávala a použila radšej vložky, lenže 14-ročné dievčatá v tomto veku si myslia, že ony vedia všetko najlepšie”, povedala matka Molly.

Molly sa so svojou matkou rozhodli tento príbeh zverejniť najmä preto, aby informovali o tom, aké dôležité je dodržiavať patričnú hygienu a tampóny si pravidelne meniť tak, ako je to uvedené na obale či príbalovom letáku.